Marka Tescili Nedir? Marka Tescili Neden yapmalıyım?

Marka tescili markaların koruma altına alınması işlemidir. Marka tescili en basit tanımıyla; üretici – tüketici arasında yazılı olarak karşılıklı söz verme ve sadakat sürecidir. Size özel olan ve başkasının kullanmasını istemediğiniz marka isminizin kanunlar ile koruma altına alınmasını; ancak markanızı tescil ettirerek sağlayabilirsiniz.

Tüketicilerin işletmelerin faaliyet alanları içinde verdiği hizmetleri ve ürettiği ürünleri ayırt edebilmesi gerekiyor. Marka tescili verilen hizmetler ve üretilen ürünlere ayırt edicilik özelliği katmaktadır. Bu ayırt edici özellik kelime, şekiller ile belirtilmekte ve koruma altına alınmaktadır. Marka tescili firma ve işletmelerin bünyelerinde bulundurdukları en önemli değer diyebiliriz. Pek çok markanın değeri sahip olduğu firma değerlerinden fazla olması da bunu doğrular niteliktedir.

Ticari birikiminizi, emeğinizi, mal, hizmet ve üretim araçlarınızı korumak ve ticari hayatınızda tüm varlığınıza gelebilecek zararlardan sakınabilmeniz için markanızı tescil ettirmeli ve onu güvence altına almalısınız.