Tasarım Yurtdışı

Bireysel Müracaatlar

Tasarım tescilinin özellikle bir yada birkaç ülke ile sınırlı olması arzu edildiğinde bireysel olarak tasarım müracaatı yapmak maliyet avantajı bakımından tercih edilebilir bir çözüm olabilmektedir.
Bireysel tasarım müracaatı temel olarak, ilgili ülkedeki vekil ile işbirliği yapılarak tasarımın tescil edilerek korumanın sağlanması esasına dayanmaktadır.

Lahey Anlaşması

Endüstriyel tasarımların uluslar arası tescili Lahey anlaşması çerçevesinde sağlanabilmektedir.Lahey anlaşmasının genel itibari ile özellikleri aşağıdaki gibidir.
Lahey Anlaşmasına üye ülkelerin hepsine veya seçilen ülkelere tek bir başvuru ile tescil hakkı kazanımı sağlanabilmektedir. Seçilen ülkelerden herhangi birinden Tescil başvurusu için verilen olumlu veya olumsuz karar ilgili ülkeyi bağlamaktadır.Olumsuz karar durumunda itiraz/savunma yapılabilmektedir.
Türkiye’den yapılan tasarım müracaatlarında Lahey Anlaşmasına göre koruma talep edilebilecek ülkeler aşağıda verilmiştir.

Botswana Macaristan
Estonya Makedonya
Fransa Moldova Cumhuriyeti
Gürcistan Mısır
Hırvatistan Namibya
İspanya Romanya
İsviçre Singapur
İzlanda Slovenya
Kırgızistan Ukrayna
Letonya Türkiye
Lihtenştayn

Topluluk Tasarımı

Topluluk Tasarımı (Community Design) müracaatı yoluyla Avrupa Birliğine (AB) üye olan ülkelerde tek bir başvuru ile tasarım tescil imkanı sağlanmaktadır. Topluluk Tasarım tescilinin genel özellikleri şu şekildedir:

Topluluk Tasarımı tescil edildiğinde, Topluluk Tasarım sistemine üye tüm ülkelerde koruma sağlamaktadır. Fakat bir Topluluk Tasarım başvurusu, Topluluk Tasarım sistemine üye herhangi bir ülkede red edilirse diğer tüm üye ülkelerdede red edilmektedir.

Eğer Topluluk Tasarım başvurusu red edilirse, karara itiraz edilmesi durumunda verilen red kararından geri dönülmesi sağlanabilmektedir.

Topluluk Tasarımına ilişkin tescil maliyetleri; Topluluk Tasarımı işlemlerini yürüten resmi kurumun ücretleri ve vekil (yurtiçi-yurtdışı) danışmanlık ücreti olarak şekillenmektedir.

Topluluk Markası, AB’ye üye olan aşağıdaki ülkelerde geçerlidir:

Almanya İtalya
Avusturya Kıbrıs Rum Kesimi
Belçika Letonya
Bulgaristan Litvanya
Çek cumhuriyet, Lüksemburg
Danimarka Macaristan
Estonya Malta
Fransa Portekiz
Finlandiya Polanya
Hollanda Romanya
İngiltere Slovekya
İrlanda Slovenya
İspanya Yunanistan
İsveç