Tasarım Yurtdışı

Bireysel tasarım müracaatı temel olarak, ilgili ülkedeki vekil ile işbirliği yapılarak tasarımın tescil edilerek korumanın sağlanması esasına dayanmaktadır.

Tasarım

LİDER PATENT

Lahey Anlaşması

Endüstriyel tasarımların uluslar arası tescili Lahey anlaşması çerçevesinde sağlanabilmektedir.Lahey anlaşmasının genel itibari ile özellikleri aşağıdaki gibidir. Lahey Anlaşmasına üye ülkelerin hepsine veya seçilen ülkelere tek bir başvuru ile tescil hakkı kazanımı sağlanabilmektedir.

Seçilen ülkelerden herhangi birinden Tescil başvurusu için verilen olumlu veya olumsuz karar ilgili ülkeyi bağlamaktadır.Olumsuz karar durumunda itiraz/savunma yapılabilmektedir. Türkiye’den yapılan tasarım müracaatlarında Lahey Anlaşmasına göre koruma talep edilebilecek ülkeler aşağıda verilmiştir.

LaheyAnlasmasi

Koruma talep edilebilecek ülkeler

Daha Fazla Bilgi

“Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Bosna Hersek Bulgaristan, Brunei, Botsvana, Benelüks, Belize, Kanada, İsviçre, Almanya, Danimarka, Estonya, Mısır, İspanya, Finlandiya, Fransa, İngiltere, Gürcistan, Gana, Hırvatistan, Macaristan, İsrail, İzlanda, Japonya, Kırgızistan, Kamboçya, Kuzey Kore, Güney Kore, Lihtenştayn, Litvanya, Letonya, Monako, Moldova, Karadağ, Kuzey Makedonya, Moğolistan, Namibya, Norveç, Umman, Polonya, Romanya, Sırbistan, Rusya, Ruanda, Singapur, Slovenya, San Marino, Sao Tome and Principe, Suriye, Tacikistan, Türkmenistan, Tunus, Türkiye, Ukrayna, Amerika, Vietnam, Samoa, Afrika Birliği (OAPİ), Avrupa Birliği (EM)”

Topluluk Tasarımı

Topluluk Tasarımı (Community Design) müracaatı yoluyla Avrupa Birliğine (AB) üye olan ülkelerde tek bir başvuru ile tasarım tescil imkanı sağlanmaktadır. Topluluk Tasarım tescilinin genel özellikleri şu şekildedir:

Birinci Genel Özellik

Daha Fazla Bilgi

Topluluk Tasarımı tescil edildiğinde, Topluluk Tasarım sistemine üye tüm ülkelerde koruma sağlamaktadır. Fakat bir Topluluk Tasarım başvurusu, Topluluk Tasarım sistemine üye herhangi bir ülkede red edilirse diğer tüm üye ülkelerdede red edilmektedir.

İkinci Genel Özellik

Daha Fazla Bilgi

Eğer Topluluk Tasarım başvurusu red edilirse, karara itiraz edilmesi durumunda verilen red kararından geri dönülmesi sağlanabilmektedir.

Üçüncü Genel Özellik

Daha Fazla Bilgi

Topluluk Tasarımına ilişkin tescil maliyetleri; Topluluk Tasarımı işlemlerini yürüten resmi kurumun ücretleri ve vekil (yurtiçi-yurtdışı) danışmanlık ücreti olarak şekillenmektedir.

AB’ye üye olan aşağıdaki ülkelerde geçerlidir;

Almanyaİtalya
AvusturyaKıbrıs Rum Kesimi
BelçikaLetonya
BulgaristanLitvanya
Çek cumhuriyet,Lüksemburg
DanimarkaMacaristan
EstonyaMalta
FransaPortekiz
FinlandiyaPolanya
HollandaRomanya
İngiltereSlovekya
İrlandaSlovenya
İspanyaYunanistan
İsveç

Afrika Topluluğu (OAPİ) üyesi olan aşağıdaki ülkeler de geçerlidir;

BeninBurkina Faso
KamerunOrta Afrika Cumhuriyeti
KomorlarKongo
Fildişi SahiliGabon
GineGine Bissau
Ekvator GinesiMali
MoritanyaNijer
SenegalÇad
Togo

LİDER PATENT

Bireysel Müracaatlar

Tasarım tescilinin özellikle bir yada birkaç ülke ile sınırlı olması arzu edildiğinde bireysel olarak tasarım müracaatı yapmak maliyet avantajı bakımından tercih edilebilir bir çözüm olabilmektedir.

Bireysel tasarım müracaatı temel olarak, ilgili ülkedeki vekil ile işbirliği yapılarak tasarımın tescil edilerek korumanın sağlanması esasına dayanmaktadır.

BireyselMuracat 1