Patent Tescili

Fikirlerinizi Güvence Altında Tutun!

Patent

PATENT YURTDIŞI

Ulusal aşamada ise, 152 üye ülkeden arzu edilen ülke seçilerek koruma talep edilmektedir.

Patent Araştırma

Patent uzmanlarımız, buluş konusu ürünü sizden dinledikten sonra; ürün ile ilgili yenilik araştırması yaparlar.

PATENT DEĞER TESPİTİ

Bir firma için Patent tesciline konu olacak varlıklarının fikri mülkiyet hakları ile korumak hayati öneme sahiptir.

BULUŞ; YENİ BİR FİKİR, YÖNTEM, AYGIT

ÜRETMEK ANLAMINA GELİR.

Ortaya attığınız tüm fikir, yöntem ve aygıtların patentini alarak tescil ettirmeniz gerekir. Fikri ve sinai hakların korunarak mucidin buluş üzerindeki tüm haklara sahip olabilmesi için; Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurulması gerekir. Patent tescilini almadığınız buluşlarınız üzerinde hak iddia edemezsiniz. Koruma altına alınmayan buluşlar üzerinden 3. kişiler çıkar ederek emeğinize zarar verebilir.

Patent Tescili

Daha önce başkası tarafından meydana getirilmemiş ve endüstriyel üretime uygun her buluşun en kısa zamanda patenti alınmalıdır.

PatentTesciliNedir

Patent Tescili Yaptırmanın Önemi Nedir ?

Daha Fazla Bilgi
Teknik bir probleme çözüm getiren buluşlara Türk Patent ve Marka Kurumu güvencesi ile tescil belgesi alındığı zaman, üretilen fikirler kanuni koruma altına girmiş olur. Markanızın, tasarımınızın, yenilikçi çözümlerinizin üzerinde 3. kişi ya da kurumların hak iddia edememeleri, hak iddia edenlerin de cezalandırılmaları için patent tescili yaptırmanız şarttır.

Neden Lider Patenti Seçmelisiniz?

Daha Fazla Bilgi

Sermayesi olan “güven” olan Lider Patent, müşterilerinin sorunlarını en kısa sürede çözüme kavuşturur. Patent izleme ve portföy analiz hizmeti sunar. Rakip firmaların patent portföylerinde bulunan patentleri takip eder, patent tarifnamesinin kapsam analizini yapar ve firmanız için oluşturulan risk haritası raporunu hazırlar. AR-Ge departmanı olan ve teknolojiye yön vermeyi amaçlayan firmalar için, AR-GE departmanı entegrasyonu ve patent stratejilerinin inovasyon odaklı geliştirilmesi amacı ile yol haritası çizer.

Müşteri Memnuniyeti

Daha Fazla Bilgi

Patent İş Birliği Anlaşması çerçevesine, patentin uluslararası ya da ulusal düzeyde geçerli olması için özveriyle çalışan Lider Patent; yüksek müşteri memnuniyeti sayesinde referans ile büyüyen 5 bin müşteri portföyüne sahiptir.

Eğer siz de patent alarak buluşunuzu güvence altında tutmak istiyorsanız, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Patent Tescili Yaptırırken Süreç Nasıl İşler?

Patent Tescil işlemleri belirli kurallar çerçevesinde ilerler. Bu nedenle Lider Patent gibi alanında uzman bir kurum aracılığı ile başvuruda bulunmak yararınıza olur.

PatentTesciliSurecNasilIsler

Ön Araştırma Ve Başvuru Süreci

Daha Fazla Bilgi
 • Öncelikle patentini almak istediğiniz buluş üzerinde uzman kurumlar aracılığı ile ön araştırma yapılmalıdır.
 • Patent başvuru ücreti yatırılarak resmi olarak Türk Patent ve Marka Kurumu’na tescil için başvurulur.
 • Kurumdaki uzmanlar tarafından başvuru incelenir. Eğer eksiklikler varsa 2 aylık bir sürede bu eksikliklerin tamamlanması istenir.
 • Araştırma Talep Formu kullanılarak ve belirli bir ücret ödenerek; online ya da fiziksel olarak araştırma talebi yapılır.

Onay Süreci

Daha Fazla Bilgi
 • Araştırma raporu olumlu olan patent başvuruları; başvuru sahibinin, buluş niteliği taşıdığı iddiasının incelenmesi için, Patent İnceleme raporu talep edilir. Ve bahsedilen ürünün mevcut ürünlerden etkin olarak teknik farklılık içerdiğinin (Buluş basamağı) raporu beklenir.
 • Patentlenebilir olduğuna karar verilen buluşun patent belgesi düzenlenir. Bültende belgenin yayımı yapılarak tescil süreci sona ermiş olur.

Araştırma Raporu

Daha Fazla Bilgi
 • Buluşun patent alabilmesindeki önemli aşamalardan biri de araştırma raporudur. Raporda buluşla ilgili ve benzer özellikler taşıyan dokümanlar dünya çapında yapılan taramalar sonucu listelenir. Araştırma raporu bildiriminden itibaren 3 ay içinde inceleme raporunun hazırlanması için talepte bulunulması gerekir.

Yayımlama Süreci

Daha Fazla Bilgi
 • Başvuru, 18 ay sonra Patent Kurumu tarafından çıkarılan bültende yayımlanır. Patentin daha erken yayımlanması istenirse başvuru aşamalarında belirtilir.
 • Yayımda olan buluşa 3. kişiler itiraz edebilir ya da fikirlerini sunabilirler.
 • Araştırma raporundan sonra inceleme raporu için başvuruda bulunulur. Bu aşamada buluşa patent verilip verilmeyeceği belirlenir. Buluş; yenilik, endüstriyel üretime uygunluk gibi kriterlerle incelenir.

Patent Nedir ?

Buluş sanayideki teknik bir problemin çözümü olarak tanımlanır. Patent ise bahsedilen buluş için verilen inhisari bir haktır.

PatentNedir 1

Patent/Faydalı Model Tescili;

Daha Fazla Bilgi
Patent/Faydalı Model Tescili; buluş sahibine ilgili ülkedeki Patent Ofisi tarafından onaylanmak sureti ile, buluş sahibinin izni olmadan başkalarının buluşu üretmesini,kullanmasını veya satmasını belirli bir süre (20 yıl) boyunca engelleme hakkı vermektedir.

Patent/Faydalı Model Hak Sahipliği

Daha Fazla Bilgi
Patentli bir buluş; alınıp satılabilen, kiraya verilebilen diğer mallar gibi buluş sahibinin mülkiyeti haline gelir. Patent/Faydalı Model tescili alındıkları ülkeler için hak sahipliği doğurur. Türkiye’de alınmış bir patent/faydalı model, sadece Türkiye içinde hak sağlamaktadır.

Bir buluşun patent ile korunabilmesi için gerekli üç şart

Daha Fazla Bilgi
 • Mutlak Yenilik
 • Buluş Basamağı
 •  Sanayiye Uygulanabilirlik

Faydalı model nedir;

Daha Fazla Bilgi
 • Kısa Patent olarakta adlandırılan faydalı model; mutlak yenilik ve sanayiye uygulanabilirlik şartlarını üzerinde barındıran her türlü teknik gelişmeler için belirlenen tescil şeklidir.1. Mutlak yenilik
  2. Sanayiye uygulanabilirlilik