Bilgi Bankası

Sınai Mülkiyet Hukuku

Marka,Patent,Tasarım Tescili aşamasında ve/veya tescil sonrasında, tescilden doğan hakkınızın, ihlallere karşı korunması Sınai Mülkiyet Kanunları ile net ve kesin çizgiler ile belirlenmiştir.

Sınai Mülkiyet Sözlüğü

Türk Patent Enstitüsünde kaydı bulunan başvuru sahiplerinin adreslerinde herhangi bir değişiklik olması durumunda, bu değişikliğin başvuru sahibinin sisteme kayıtlı adresine de yansıtılmasını sağlayacak olan işlemidir.

Tasarım Tescili Nedir?

Endüstriyel Tasarım tescili, geliştirilen ürünün göz algısına yönelik görüntüsünün,tasarımının muadillerine göre ayırd edici özelliklerinin ilgili kanunlar çerçevesinde korunmasıdır.

Patent Tescili Nedir?

Patent / Patent Tescili sanayide teknik bir alanda yapılan teknik bir gelişme içeren buluşların ilgili kanunlar nezdinde size lehinize tekel haklı oluşturacak şekilde korunmasının adıdır. Patent Tescili ile korunması istenen buluş konusu ürünün dünyayı değiştirecek bir ürün olması, elektiriğin, ineternetin yeniden keşfedilmesi olması gerekli değildir. Katma değer sağlayan bir gelişmeye sahip buluşunuz var ise patent tescili alabilirsiniz.

Marka Tescili Nedir?

Neden Marka Tescilinin en güzel cevabı yine markanın genlerinde gizlidir. Marka, tüketici-üretici arasında bir sözleşme ise; bu sözleşmeye 3.nci kişilerin taraf olmaması için sözleşmenin çerçevesinin belirlenmesi yani kanunlar ile korunması gereklidir. Marka ürün veya hizmetin kalitesinin garantisi demektir.