Tasarım Tescili Yaptırın

Hayallerinizin Sahibi Olun!

Tasarım; hayal edilen, beyinde oluşturulan düşüncelerin ve planların çizgiye aktarılmasıdır. Endüst-riyel tasarım ise hayal edilip tasarlanan ürünün; kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan, estetik özel-likler taşıyan, üreticisine kar sağlayan bir tasarıma evrilmesi sürecidir. Bu nedenle üzerinde yoğun emek, para ve zaman harcayıp ortaya koyduğunuz tasarımlarınızın tescilini mutlaka almanız gerekir. Aksi halde tasarımınız üzerinde hak iddia edenler çıkabilir.

Tasarımınızı Güvence Altına Alırken Neden Lider Patent’i Seçmelisiniz?

Uzman kadrosu ile zamandan ve bütçeden tasarruf etmenizi sağlayan Lider Patent; sahip olduğu veri tabanında ön araştırma yaparak tasarım tescilini olumlu ya da olumsuz etkileyecek faktörleri belirler, risk analizini hazırlar, kriterlere uygun olarak tasarım tescil başvurusunu online olarak yapar, tescil sürecini adım adım takip eder. 15 yıllık tecrübe ve referans yolu ile artan 5 bin müşteri deneyimine sahip firma, müşterilerini çok iyi anlayıp sorunlarını hızla çözer. Tasarımınızı güvenilir ve kolay bir yolla tescil altına almak isterseniz, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

ÜCRETSİZ DESTEK ALIN

Tasarım Tescili Neden Önemlidir?

Buluşu gerçekleştiren kişi ya da kurumlara maddi ve manevi katma değer sağlayan tasarımlar, ortaya yeni bir fikir çerçevesinde çıksalar bile güvence altında olmazlar. Tasarımın yasalar ile güvence altına alındığı durumlarda, buluşun sahibi ürünün üzerinde her türlü hakka sahip olur. Aksi durumlarda tasarımın ortaya çıkmasında en ufak katkısı olmayan 3. şahıslar ya da kurumlar, buluşunuzun üzerinde hak iddia edebilirler. Tescile sahip bir tasarımı izinsiz kullanan şahıs ya da kurumlara; para cezası, hapis, iş yeri kapatma gibi yaptırımlar uygulanır. Bir tasarımın tescil ile korunabilmesi için 2 özelliğe sahip olması gerekir:

  • Yenilik
  • Ayırt Edici Nitelik

Tasarımın aynısının dünyanın herhangi bir yerinde kullanıcıya sunulmamış olması gerekir. Ufak tefek yönlerden birbirlerine benzeyen tasarımlar aynı kabul edilirler. Tasarım, kullanıcının üzerinde belirgin ve farklı bir etki bırakıyorsa, bu onun ayırt edici niteliği olarak kabul edilir.

Tasarımın Tescil Edilme Süreci Nasıl İşler?

Tasarımın tescil edilmesi 10 ila 12 ay arası sürer. Tescil süreci 3 temel aşamadan oluşur.

  • Tasarım tescili başvuru süreçi ile başlar. Türk Patent Enstitüsü; başvuruda bulunma hakkı, ürün şekli, genel ahlak çerçevesi gibi kriterler ile tasarımı inceler. Üründe eksik yönler tespit edilirse bu eksikliklerin giderilmesi istenebilir. Ürün eksiksiz bulunup onay verilebilir ya da reddedilebilir.
  • İncelemeden geçen tasarım tescillenir. Tescillenen tasarım her ay yayınlanan “Resmi Endüstriyel Tasarımlar Bülteni” içerisinde ilan edilir.
  • Tasarımın ilanda kaldığı 6 ay içinde gerçek veya tüzel kişiler Türk Patent Enstitüsü’ne itirazda bulunabilir. Böyle durumlarda itiraz incelenir veya tasarımın tescili iptal edilir, ya da itiraz reddedilir.

Tasarım Tescili Nedir ?

Endüstriyel tasarım tescili: bilgisayar programları ve yarı iletkenlerin topografyaları hariç olmak üzere, endüstriyel yolla üretilen bir nesnenin yanısıra bileşik bir sistem veya bunu oluşturan parçaları, setler, takımlar, ambalajlar gibi nesneleri, birden çok nesnenin veya sunuşun birarada algılanabilen bileşimleri, grafik sembolleri, izgi, şekil, biçim, renk, doku, malzeme veya esneklik gibi insan duyuları ile algılanan çeşitli unsur veya özellikleri ve tipografik karakterleri içine alan ürün yelpazesinde yer alan ürünlerin kendilerinin veya bir parçasının yenilik ve ayırt edici niteliğe sahip olmak şartıyla dış görünümlerinin koruma kapsamı altına alınmasıdır. Başvuru sahibi, tasarımı veya tasarımın uygulandığı ürünün tescilini 4 defa yenilemek suretiyle 25 yıla kadar üretme hakkına sahip olacaktır.