Marka Tescilinde Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

Markaların hukuki olarak markalarını koruma altına alabilmesi ve üçüncü kişilerin markaları tehdit edecek bir hal ve harekete girdiği zaman hukuki bir şekilde süreci yönetmeleri için markalar tarafından alınması gereken önemli bir belge olmaktadır. Marka tescil belgesi alındıktan sonra belgede bazı değişiklikler marka sahipleri tarafından yapılmaktadır. En sık yapılan değişiklik ise marka tescil belgesinde adres değişikliği olmaktadır. Marka tescili adres değişikliği sanıldığı kadar kolay bir işlem değildir. Marka tescili adres değişikliğiyle alakalı internette pek çok soru bulunmaktadır. Ancak bu sorulara net bir cevap ne yazık ki verilmemiştir. Bu yazımızda marka tescil belgesinde adres değişikliği nasıl yapılır, süreç nasıl işler ve süreç için gerekli olan belgeleri detaylı bir şekilde anlatıyor olacağız.

 

Marka Tescil Belgesi Nedir?

Marka tescil belgesi aslında bir markanın resmî olarak marka olduğunun kanıtıdır diyebiliriz. Markayı kurduktan sonra direkt olarak marka olarak tescillenmemektedir.  Bazı belgelerin ve bilgilerin tamamlanarak Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yapılması gerekmektedir. İncelemeler sonucunda da markanın marka tescil belgesi almasına herhangi bir engel bulunmuyorsa belge hızlı bir şekilde verilmektedir.

Marka tescil belgesi ile markanıza karşı üçüncü kişilerin yapacağı olumsuz faaliyetleri hukuksal olarak çözüme kavuşturabilirsiniz.

 

Marka Tescil Belgesinde Adres Değişikliği Nedir?

Tescil belgesinin ne olduğundan kısaca bahsettik şimdi ise adres değişikliği nedir detaylı olarak anlatalım. Marka tescili adres değişikliği, tescil sürecine yeni başlanmış ve tamamlanmamış veya markanın elinde bulunan marka tescil belgesinde yapılan bir işlemdir. Bu işlem marka tescil belgenizde bulunan adresinizin yasal yani resmî yollar ile değiştirilmesidir. Marka tescili adres değişikliği markanın asıl sahibinin isteği tarafından değiştirilebilir.

Marka tescili adres değişikliği, markanın ve tescil sahibinin başvurusu neticesinde yapılmaktadır. Markanın ticari veya diğer herhangi bir neden ile ortaya çıkan ihtiyaçlar neticesinde marka tescili adres değişikliği yaptırması mümkündür. Bu adres değişikliği için Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından herhangi bir engel bulunmamaktadır. Adres değişikliği tamamen yasal ve resmi bir şekilde yapılmaktadır. Ancak bu işlemin yapılabiliyor olması için marka tesciline sahip olan markanın Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından herhangi bir yaptırıma tabii tutulmuş olmaması gerekiyor. Yani markanın önünde herhangi bir engel bulunuyorsa adres değişliği sürecinde sorun yaşanabilir.

Marka tescili adres değişikliği için Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından belirlenmiş herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmamaktadır. Yani marka sahibi veya marka tescil belgesi sahibi Türk Patent ve Marka Kurumu’na istediği zaman başvuru yaparak adres değişikliğini kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebilir.

 

Marka Tescili Adres Değişikliğinin Neden Yapılması Gerekmektedir?

Marka tescili adres değişikliği gerekli mi? Evet, adres değişikliği gerekli bir işlemdir. Sebebi ise marka tescil belgesi oldukça resmî bir belgedir ve markayı gerçekten marka yapan bir belgedir diyebiliriz. Bu nedenle marka tescili için verilmiş olan bu belgede bulunan adresin güncel ve doğru olması çok önemlidir. Markayla alakalı ilerleyen zamanlarda herhangi bir işlem yapacak olursanız adres değişikliği durumu önünüze çıkar ve ilk olarak bu işlemi yapmak zorunda kalırsınız. Örneğin markanız çok iyi bir değerleme aldı ve markanın devrini vermek istiyorsunuz. Eğer adresiniz güncel ve doğru değil ise markanın devrini veremezsiniz. Markanın devrini verebilmeniz için öncelikle marka patent belgesinde adres değişikliği yapmanız ardından markanın devir işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda markanıza üçüncü kişiler tarafından herhangi bir hakkın ihlal edildiğini varsayalım. Yani markanızın çıkardığı ürünler kopyalandı veya markanız ile alakalı izniniz dışında bir işlem yapıldı. Bu üçüncü şahıslara dava açabilmeniz için markanızın adresinin güncel olması gerekmektedir.

Markanıza posta yoluyla veya kargo yoluyla önemli bildiriler gelecektir. Bu bildiriler adresiniz doğru olmadığı takdirde size ulaşmayacaktır ve üçüncü kişilerin eline geçme riski ile karşı karşıya olacaksınız.

Yukarıda belirttiğimiz durumlar markayı derinden etkileyecek ve süreci oldukça yavaşlatacak durumlardır. Bu nedenle mutlaka marka tescili adres değişikliğini yapmanız gerekiyor. Marka tescili adres değişikliği aslında basit bir işlemdir. Ancak işlemler birkaç gün sürdüğü için acil durumlarda süreci yavaşlatacaktır.

 

Marka Tescili Adres Değişikliği İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Türk Patent ve Marka Kurumu’na, marka tescili adres değişikliği için başvuru yaptığınız zaman sizden bazı belgeler istenmektedir. Bu belgeleri önceden hazırlamış bir şekilde götürmeniz süreci oldukça hızlandıracaktır. Marka tescili adres değişikliği için gerekli olan belgeler şu şekildedir;

  • Marka Tescil Belgesi Orijinali
  • Vekâletname
  • Adres Değişikliğinin Belirtildiği Belge
  • Adres Değişikliği İçin Belirtilen Miktardaki Harcın Ödendiğini Belirten Dekontun Aslı
  • Hizmet Sözleşmesi

Bu belgeler Türk Patent ve Marka Kurumu tarafına ulaştıktan sonra değerlendirmeye tabii tutulur. Eğer belgelerde herhangi bir eksik bulunmuyorsa, aynı zamanda da markanın Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından herhangi bir yaptırımı bulunmuyorsa adres değişikliği kolay bir şekilde yapılacaktır.

Marka tescili adres değişikliği için güvenilir patent kurumlarından destek almanız gerekmektedir. Sürecin sorunsuz ve hızlı bir şekilde işleyebilmesi için alanında uzman patent kurumları oldukça büyük fayda sağlayacaktır. Sizin başvuru sürecinde yapacağınız herhangi bir hata süreci oldukça uzatacaktır. Aynı zamanda adres değişikliği yapamayacak bir durumunuz varsa bunu önceden bilip çözümünü aramak hem maddi hem de zaman olarak oldukça tasarruflu olacaktır. Lider Patent olarak yıllardır patent ve tescil konusunda markalara destek olmaktayız. Uzman kadromuz ve yılların birikimi sayesinde patent süreçlerini sorunsuz ve en kısa sürede başarılı bir şekilde tamamlayarak, markalarımız ticari hayatına devam etmesini sağlamaktayız. Sizin de patent ve tescil süreçleriyle alakalı herhangi bir sorununuz bulunuyorsa Lider Patent’in web sitesini ziyaret edebilir ve iletişim bilgilerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Tasarım Tescilinde Lahey Sistemi

Tasarım Tescilinde Lahey Sistemi

Tasarım ve buluşların korunması, günümüzde oldukça önemli bir konudur. Ne yazık ki, birçok tasarım veya buluş sıklıkla taklit edilmekte ve hatta...

Tanınmış Marka Nedir?

Tanınmış Marka Nedir?

Tanınmış marka olmak halk tarafından markanın önemsenmesi ve dikkat çekmesi anlamına gelmektedir. Tanınmış markaya olan güven daha fazla olduğu için...

Markalarda Bulunan R işareti nedir

Markalarda Bulunan R işareti nedir

Ürünler ve markalar üzerinde tescil, ticari marka, telif hakkı anlamına gelen birtakım işaretler olabilir. Bu işaretler ana fikirde o ürün ve...