Marka Tescil Başvurusu İçin Ticari Faaliyet Şart Mıdır?

Marka Başvurusu ve Marka Tescil 6769 SMK’sinda ve ilgili yönetmelikte tanımı yapılırken, başvuru gereksininimi izah edilmek üzere bahsedilirken ‘’ Ticari alan’’ olarak çerçevesi çizilir. Yani Marka tescil başvurusu ve nihayetinde elde edilen marka tescili ticari bir ürün ve/veya hizmeti rakiplerinden ayırt etmek üzere isimlendirmek için kullanılır.

Bunun ile birlikte, Marka tescil başvurusu için bir firma sahibi olmanız gerekmemektedir. Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve Paris sözleşmesine taraf ülkelerden birinin vatandaşı Türkiye’de Marka Tescil Başvurusunda bulunabilir. Marka Tescil Başvurusu için başvuru sahibinin 18 yaşını doldurmuş olması marka başvurusu için yeterlidir. Ticari olarak henüz bir girişiminiz olmasa bile şahıs olarak marka tescil başvurusu yapabilirsiniz.

Fakat marka tescili başvurusu ile tescil edilen markalar tescil edildikleri ticari alanda/ ilgili marka sınıflarında kullanılmak zorundadır. 6769 nolu kanun bu zorunluluğu ‘’tescil tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde fasılasız kullanılmaz ise marka hükümsüzdür ‘’ olarak ifade eder. Yani marka tescilinin aldığını marka tescil tarihinden itibaren 5 yıllık zaman dilimi içerisinde ticari alanda aktif olarak kullanmak mecburiyetindesiniz. Bu yaklaşım tüm markaların ticari gelişimi ve devamı için önemli bir kriterdir.

Bu bahsi bir örnek ile izah etmek gerekirse; XYZ markasını giyim tekstilinde tescil ettirdiğinizi varsayalım. İç giyim, takım elbise, gömlek, çorap , ayakkabı veya başka bir giyim ürünü üzerinde etiket veya farklı bir şekilde işaretleyerek tescil aldığınız tarihten (tescil belge kararı verildiği tarih) itibaren 5 yıl fasılasız kullanmadı iseniz markanız, marka tesciliniz kanunen hükümsüzdür. Evet Tescil aldığınız bir markayı tescil edildiği tarihten itibaren 5 yıl içerisinde ticari olarak aktif şekilde kullanmak zorundasınız. Beş yıl içerisinde ticari kullanımı olmayan marka tescili hükümsüz kabul edilmektedir.

Ama geleceğe yatırım yapmak istiyorsunuz ve öncesinde tescilli bir markaya sahip olmak istiyorsunuz. Fakat bir ticari aktiviteniz yok. Bu sizin şahıs olarak marka tescili almanıza engel değildir. Marka tescil başvurusu yapabilir ve geleceğe bir yatırım olarak marka tescili alabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir: Markanızı yurtdışında tescil etme yolları nelerdir?

Tasarım Tescilinde Lahey Sistemi

Tasarım Tescilinde Lahey Sistemi

Tasarım ve buluşların korunması, günümüzde oldukça önemli bir konudur. Ne yazık ki, birçok tasarım veya buluş sıklıkla taklit edilmekte ve hatta...

Tanınmış Marka Nedir?

Tanınmış Marka Nedir?

Tanınmış marka olmak halk tarafından markanın önemsenmesi ve dikkat çekmesi anlamına gelmektedir. Tanınmış markaya olan güven daha fazla olduğu için...