Marka Tescil Sahiplerinin Dikkatine!

Marka Tescil Belgesinin Sadece Elektronik Ortamda Verilmesi

Marka Tescil Belgesi sadece Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından verilmektedir. 2015 yılına kadar kâğıt üzerine baskı olarak vekillere/marka sahiplerine gönderilen Marka Tescil Belgesi; 2015 yılından itibaren sadece elektronik ortamda ve e- imza ile oluşturulmaktadır. Asla kâğıt ortamında gönderilmemektedir.

Bu uygulamanın çok güzel sonuçları ve avantajları oluşmuştur;

    • Marka Tescil Belgeniz e-imzalı ve dijital ortamda olduğundan, kaybolmaz veya dış etkenlerden zarar görmez.
    • Resmî kurumlara ibraz etmeniz gerektiğinde mail olarak ilgili kuruma iletmeniz veya talep edilirse kâğıt olarak bastırmanız yeterlidir. Resmi ve özel kurumlar bu marka tescil belgesini kabul edeceklerdir.
    • Marka tescil belgeniz kaybolmayacağı ve zarar görmeyeceği için; belge sureti çıkarma ücreti gibi bir masrafınız olmayacaktır.
    • Lider Patent tarafından size gönderilen marka tescil belgesini içeren maili kaybetseniz dahi, belgeniz Lider Patent arşivinde bulunduğu için müşteri temsilcinizden talep ederek belgenize ulaşabilirsiniz.

Bahsedilen uygulamanın Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından açıklamasını yapıldığı, duyuru metni aşağıdadır.

Tescil Belgeleri Hakkında… (05.08.2015)

Enstitümüzce, ilgili KHK ve yönetmelik hükümlerine uygun gerçekleştirilmiş ve tescil kararı verilmiş başvurular, tescil belgesi düzenleme ücretinin ödenmesinin ardından tescil siciline kaydedilmekte ve başvuru sahibine iletilmektedir.

2015 yılı başından bu yana Marka, Patent, Endüstriyel Tasarım Tescil ve Yenileme belgeleri elektronik ortamda ve e-imzalı olarak oluşturulmaktadır.
Ancak, Enstitümüz tarafından verilen bu belgeler hakkında; Başvuru sahiplerinin, üçüncü kişilerin, kurum ve kuruluşların söz konusu belgelerin doğruluğu konusunda tereddütleri oluşmakta ve teyit etmek amacıyla zaman zaman Enstitümüze başvurulmaktadır.

Bu nedenle, Enstitümüzün dijital ortamda vermiş olduğu “Tescil Belgeleri” ile işlem yapacak kurum/kuruluşlar işlem yapmadan önce söz konusu Tescil Belgesine ilişkin üst yazıda bulunan doğrulama kodu ile Evrak doğrulama  adresinden  sorgulama yaparak doğrulama işlemi gerçekleştirebilirler.

İlginizi Çekebilir: Marka Tescil Başvurularına İtiraz Nedir? Süreç Nasıl İşler?

Tasarım Tescilinde Lahey Sistemi

Tasarım Tescilinde Lahey Sistemi

Tasarım ve buluşların korunması, günümüzde oldukça önemli bir konudur. Ne yazık ki, birçok tasarım veya buluş sıklıkla taklit edilmekte ve hatta...

Tanınmış Marka Nedir?

Tanınmış Marka Nedir?

Tanınmış marka olmak halk tarafından markanın önemsenmesi ve dikkat çekmesi anlamına gelmektedir. Tanınmış markaya olan güven daha fazla olduğu için...