Sosyal Medya ve Pazar Yeri için Marka Tescili

Marka Tescili her geçen gün önemini ve değerini artırmaktadır.

Bununla birlikte ürünlerini veya hizmetlerini kısa sürede daha çok kişiye duyurmak ve ulaştırmak isteyen işletmeler yaygın sosyal medya platformlarını sıklıkla kullanmaktadır.

Daha önceleri kişisel olarak değerlendirilen sosyal medya platformları, firmaların yapmış olduğu faaliyetleri duyurmasından, ürünlerinin satışına kadar pek çok alanda kullanılmaya başlandı.

Bu gelişmeler doğrultusunda sosyal medya ve pazar yeri açısından marka tescil işlemlerini yeniden yorumlamakta fayda var.

Peki marka tescil işlemleri açısından sosyal medya hesaplarının kullanılması hangi alanlarda marka tescilini zorunlu kılmaktadır.

Marka tescili, sosyal medya satışları açısından hangi sınıfta yapılmalıdır?

Kurumsal olarak sosyal medya hesaplarınızda faaliyetleriniz doğrultusunda ürün ve hizmetlerinizi tanıtmanızda hiç bir sıkıntı olmadığını söyleyebiliriz, ancak ürün ve hizmetlerin satılması konusunda yapılan sosyal medya faaliyeti markanızın 35. marka tescil sınıfında tescilli olmasını gerektirmektedir.

Tüm sosyal medya platform satışları, mağazacılık sınıfı olarak da ifade ettiğimiz, 35. sınıf olarak bilinen ”satış amaçlı ürün sunum hizmeti ” 35. marka tescil sınıfı kapsamındadır.

İşletmelerin kendi sektöründe ”marka tescilinden” dolayı sosyal medya hesabı kullanması doğal hakkıdır .

Ayrıca firmaların kendi sosyal hesaplarını satış dışında tanıtım amaçlı kullanmaları 35. sınıf olarak bilinen ”satış amaçlı ürün sunum hizmeti ” marka tescil sınıfına girmez, 45. marka tescil sınıfında bulunan ”sosyal medya hizmetlerine” de girmez. Bu alan 3. ncü kişilere ”sosyal medya yönetim hizmeti” veren firmalar ile ilgilidir.

Fakat sosyal medya hesaplarından satış yapıyorlarsa 35. marka tescil sınıfının olması markanın geleceği açısından sağlıklı olacaktır.

Sadece sosyal medya değil, pazaryeri satış sitesi Amazon gibi mağazaların, kendi markası ile mağaza açacak firmaların tescilli markaya sahip olmasını zorunlu hale getirmiştir.

Son dönemde firmalar tarafından; Amazon.com’da pazaryeri açmak için çok sayıda mağaza marka tescili yaptırılmıştır.

Bütün bu faaliyetler için 35. sınıf olarak bilienen mağazacılık sınıfında markanızı tescil ettirmeniz MARKA TESCİLİNİZİN SAĞLIĞI açısından gerekmektedir.

Bahsetmeye çalıştığımız 35.sınıfı, marka tescili başvurusuna konu etme adına, birçok spekülatif pazarlama yöntemi ile iş sahiplerine satılmakta satılmaya çalışılmaktadır. Yukarıda yazdığımız açıklama ışığında konuyu değerlendirebilir, ve karar vermeden önce Lider Patent uzmanları ile görüşebilirsiniz.

Tasarım Tescilinde Lahey Sistemi

Tasarım Tescilinde Lahey Sistemi

Tasarım ve buluşların korunması, günümüzde oldukça önemli bir konudur. Ne yazık ki, birçok tasarım veya buluş sıklıkla taklit edilmekte ve hatta...

Tanınmış Marka Nedir?

Tanınmış Marka Nedir?

Tanınmış marka olmak halk tarafından markanın önemsenmesi ve dikkat çekmesi anlamına gelmektedir. Tanınmış markaya olan güven daha fazla olduğu için...