Marka Tescili ve Markanın Kullanımı

Marka üzerinde tekel olacak şekilde hak, söz konusu markayı ticari olarak kullanmak ile ve/veya Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde yapılacak talep ile marka tesciline hak kazanmak suretiyle  elde edilir.

Marka tescil başvurusu ile, başvuru yapılan tescil sınıflarında o markayı sadece size ait olacak şekilde kullanım ve kullandırmama hakkına sahip olursunuz. Bu o marka ile ilgili ciddi bir ticari kuvvet demektir.

Bunun ile birlikte her marka tescili sahibi tarafından bilinmesi gereken, 6769 Sınai Mülkiyet Kanunun getirdiği (daha önce kanun hükmünde kararnamede yer alan) ve ilgili yönetmelikle şekillenen yeni bir uygulama vardır. KULLANMA ZORUNLULUĞU.

SMK- Madde 9- (1) Tescil tarihinden itibaren beş yıl içinde haklı bir sebep olmadan tescil edildiği mal veya hizmetler bakımından marka sahibi tarafından Türkiye’de ciddi biçimde kullanılmayan ya da kullanımına beş yıl kesintisiz ara verilen markanın iptaline karar verilir.

Başka bir ifade ile Marka tescili alan markalar tescil edildikleri sınıflarda, 5 yıl boyunca kullanılmaz ise söz konusu marka, kullanılmayan sınıfta, alanda, emtia grubunda hükümsüzdür.

Bahsedilen hükümsüzlük halleri ile iki şekilde karşılarsınız

  • Markanızın kullanılmadığını iddia eden bir şahıs veya tüzel kişilik Sınai Mülkiyet Mahkemelerinde, markanızın tüm veya kısmı emtia gruplarında hükümsüzlük davası açabilir.
  • Markanıza çok benzer bir marka, tescil edilmek üzere Marka Bültenlerinde yayına çıkarılır ise, ve siz bahsedilen markaya itiraz etmeniz durumunda başvuru sahibi, sizden ilgili tescil sınıflarında markayı son 5 yıldır kullandığınızı ispat etmenizi isteyecektir. İspat edemeseniz markanıza çok benzeyen bu marka başvurusu tescil alacaktır.

Peki yıllardır bin emekle büyüttüğünüz marka tescilinizin hükümsüzlük tehlikesi ile karşı karşıya kalmaması için nasıl kullanım ispatı yapabilirsiniz. Kullanım ispatı için neler yapmanız gereklidir.

Markanın faaliyet alanları içinde kullanılması markanızı korumanın en iyi ve etkili yolu olduğunu söyleyebiliriz.

Peki marka kullanımı nasıl ispat edilir?

Kullanım İspatına Yönelik Sunabileceğiniz Deliller

Faturalar;

Mutlaka Tescilli Markanıza faturalarda yer verin. Faturalar Resmi evrak olduğundan, yapmış olduğunuz faaliyetleri mal, hizmet, tarih, fiyatları ile gösteren en güçlü delildir.

Katalog ve Fiyat Listesi;

Katalog ve fiyat listeleri resmi faturalarınızı destekler nitelikte olup faaliyetleriniz ile ilgili ayrıntılı çalışmalar yapıldığınıda göstermektedir. Ama mutlaka katalog tarihi bir barkod vb bir yol ile resmileştirilmeli ve kayıt altına alınmalıdır

Ürün, Ambalaj ve Tabela;

Marka tesciline konu ürünlerin, ambalajların ve bu ürünlerin satışı yapılan yere ait görsellerin şüpheye yer bırakmayacak şekilde kayıt altına alınmasıda markanızın korunmasına katkıda sağlayacak ve kullanım ispatına yönelik elinizi güçlendirecektir.

Reklam, Tanıtım, Promosyon;

Markanız için yapmış olduğunuz reklam, tanıtım, promosyon görselleriniz ve giderlerinize ait faturaların kayıt altına alınması markanızın korunması yardımcı olacaktır. Bu emtialar da tarihler resmi olarak yer aldığından güçlü delillerdir.

Ayrıca katılmış olduğunuz fuar ve organizasyonlarda markanızın korunmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle katılmış olduğunuz fuar ve organizasyonlara ait belge niteliğinde evrakları saklamanızda fayda var.

Unutmayın. Size ait olan marka tescilini, kullandığınızı ispat edemiyorsanız onu kaybetmeyi göze almanız gereklidir. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak için Lider Patent Marka Uzmanlarını Arayınız.

Tasarım Tescilinde Lahey Sistemi

Tasarım Tescilinde Lahey Sistemi

Tasarım ve buluşların korunması, günümüzde oldukça önemli bir konudur. Ne yazık ki, birçok tasarım veya buluş sıklıkla taklit edilmekte ve hatta...

Tanınmış Marka Nedir?

Tanınmış Marka Nedir?

Tanınmış marka olmak halk tarafından markanın önemsenmesi ve dikkat çekmesi anlamına gelmektedir. Tanınmış markaya olan güven daha fazla olduğu için...