Sınai Mülkiyetin Değeri

Marka-Patent ve Tasarım tescillerinin saç ayağını oluşturduğu sınai mülkiyet kavramı ülkemizin ticari sahasında eksik ve aksaklıkları olsa bile bir zemine oturmuş durumda. Fakat şimdilik sadece kendi ticari varlığını koruma duygu ve düşüncesi ile yapılan tescil başvurularından ibarettir.

Bir ticari hizmet veya ürüne verilen ismin tescillenmesi olan Marka Tescili (İsim Tescili, İsim Patenti, Marka Patenti gibi yanlış kavramlarla da anılmaktadır) globalleşen Dünya ekonomisinde her sektör kendine duyulan güvenle gelişirken; bu güvenin arkasında durmak ve güvenin teminatı olma anlamı kazanmıştır.

Yeni tasarımların sadece göze hitap eden görsel yeniliklerin korunması için yapılan endüstriyel tasarım tescili ise hayal gücü ve tecrübenin birleştiği inovatif düşüncenin size aidiyetinin garantisidir. Zekanın, tecrübenin, araştırma-geliştirme (ar-ge) safhasında somutlaşarak buluş niteliği taşıyan teknik gelişmelerin korunduğu patent tescili bir şirketin elde edebileceği en önemli değerdir. Belkide şirketinizin büyüme hızına büyük ivmeler kazandırabilecek bir teknik değerdir.

Sanırım yukarıda anlatılanlara bu yazıyı okuyanların çoğu daha önce muttali olmuşlardır en azında duymuşlardır. Bu üç Tescil enstrümanının (Marka-Patent-Tasarım) birçok işletme için bir belge; biraz daha fazlası kendi emeğini koruma altına almaktan ibaret olduğu gerçeğini sanırım hemen herkes teslim edecektir.

Peki Sınai Mülkiyetin bir ederi, maddi bir karşılığı yani değeri yokmudur?  ‘’ insanlık tarihinde ilk defa dünyanın en zengin insanının sahip olduğu tek şey bilgi (Smith Parr). ‘’ Evet bu cümle bile sınai mülkiyet günümüzde nasıl bir değeri olacağını izah etmektedir.

Dünya genelinde Patent sektörünün tam veya kısmı lisans yolu ile Patent tescilinin 3.ncü kişiler tarafından kullanımı izni olan lisans sektörünün yıllık cirosu 2 trilyon dolardır. Bu rakamın büyüklüğünü gerçekçi bulmayanlar küçük bir internet araştırması ile bunu doğrulayabilirler.

Apple’in marka değerinin yani sadece A-p-p-l-e   harflerinden oluşan elmanın 98 milyar dolar olması sınai mülkiyet için farklı bir cetvel olacak sanırım. Interbrand (marka ölçüm firması) listesinde yer alan 100 şirketin toplam marka değeri 1.5 trilyon dolar ifadesinide biryere not etmek lazım. Sahip olduğu gayri menkullerin değil sadece 5 harfli ismin değerini bu kadar etmesi ancak marka çağında olabilirdi.  Bu örnekleri çoğaltmak mümkün : Coco-Cola , Samsung , Toyata, Google, Ülker, Vestel, Sarar vs..

Peki size ait bir sınai mülkiyetin değeri ne kadardır. Tescilli Markalarınızın, Patentlerinizin, Tasarımlarınızın bir ederi, değeri yokmudur. Mutlaka vardır. Bu değeri ölçme yöntemleride vardır.  Şirket/ürün markanızın, MARKA DEĞERLENDİRME yapılarak ve bu değer ilgili mahkemenin onayı alınarak resmileştirilebilir. Geliştirdiğiniz ve buluş niteliği taşıyan ürününüzün değerlendirmesi ile bir fiyat biçilmesi ve bunun resmi kabulü PATENT DEĞERLENDİRME ile yapılabilir. Bahsedilen değerlendirmeler size sadece prestij kazandırmayacaktır. Şirketinizin değeri marka, patent, tasarım tescilinizin değeri kadar artacaktır. Finans sektöründe kredibiliteniz artacak isterseniz ticari işlerinizde teminat olarak ev,araba yerine sınai mülkiyet tescillerinizi gösterebileceksiniz. Bu yakın gelecekte olacak olan bir ihtimal değil şu an örnekleri mevcut bulunan bir ticari uygulamadır.

Yakın gelecekte değil;ŞİMDİ. Size ait olan Sınai Mülkiyetin değerini bilin başkalarınında bilmesini sağlayın ve rekabetin zorlaştığı ticari hayatta bir adımla, hemde kolay bir adımla öne geçin. Çağımız Bilgiyi ve bilginin markalaştığı sınai mülkiyeti para çevirme zamanıdır.