• Türkçe
  • English

Sınai Mülkiyetin Değeri

SINAİ MÜLKİYET’İN DEĞERİ ( Markam Patentim Kaç Para Eder? )

Marka-Patent ve Tasarım tescillerinin saç ayağını oluşturduğu Sınai Mülkiyet Kavramı ülkemizin ticari sahasında sağlam bir zemine oturmuş durumdadır. Fakat şimdilik sadece kendi ticari varlığını koruma duygu ve düşünce refleksi ile yapılan tescil başvurularından ibarettir.

Bir ticari hizmet veya ürüne verilen ismin tescillenmesi olan Marka Tescili, globalleşen Dünya ekonomisinde, her sektör kendine duyulan güvenle gelişirken; bu güvenin arkasında durma ve güvenin teminatı olma anlamı kazanmıştır.

Yeni tasarımların sadece göze hitap eden görsel yeniliklerin korunması için yapılan Endüstriyel Tasarım tescili ise hayal gücü ve tecrübenin birleştiği inovatif düşüncenin size aidiyetinin garantisidir.

Zekanın, tecrübenin, araştırma-geliştirme (ar-ge) safhasında somutlaşarak buluş niteliği kazanan teknik gelişmelerin korunduğu Patent Tescili bir şirketin elde edebileceği en önemli değerdir. Belkide şirketinizin büyüme hızına büyük ivmeler kazandırabilecek bir teknik değerdir.

Yukarıda anlatılanlara, bu yazıyı okuyanların çoğu daha önce vakıf olmuşlardır, en azında duymuşlardır. Bu üç tescil enstrümanının (Marka-Patent-Tasarım) birçok işletme için bir belge; biraz daha fazlası kendi emeğini koruma altına almaktan ibaret olduğu gerçeğini hemen herkes teslim edecektir.

Dünya genelinde Patent sektörünün tam veya kısmı lisans yolu ile Patent tescilinin 3.ncü kişiler tarafından kullanımı izni olan lisans sektörünün yıllık cirosu 3 trilyon dolardır. Bu rakamın büyüklüğünü gerçekçi bulmayanlar küçük bir internet araştırması ile bunu doğrulayabilirler.

Apple’in marka değerinin yani sadece A-p-p-l-e harflerinden oluşan elmanın marka değerinin 180 milyar $  olması sınai mülkiyet için farklı bir cetvel olacak sanırım. 

  A= 35 Milyar $ ;  2p: 70 Milyar $;   l= 35 Milyar $ ;  e = 35 Milyar $ .  

 Interbrand (marka ölçüm firması) listesinde yer alan 100 şirketin toplam marka değeri 2.5 trilyon dolar ifadesini de bir yere not etmek lazım. Sahip olduğu gayri menkullerin değil sadece 5 harfli ismin değerini bu kadar etmesi ancak marka çağında olabilirdi.  Bu örnekleri çoğaltmak mümkün : Coco-Cola , Samsung , Toyata, Google, Ülker, Vestel, Sarar vs.. 

 

Peki Sınai Mülkiyetin bir ederi, maddi bir karşılığı yani değeri yokmudur?  ‘’ insanlık tarihinde ilk defa dünyanın en zengin insanının sahip olduğu tek şey bilgi . ‘’  Evet bu cümle bile sınai mülkiyetin günümüzde nasıl bir değeri olacağını izah etmektedir.

Neden Değer Tespiti:

Bir firma için marka/patent-tasarım tesciline konu olacak  varlıklarını fikri mülkiyet hakları ile korumak hayati öneme sahiptir. Bunun ile birlikte ıskalanan firmanın elde edebileceği yatırım getirisidir. Fikri mülkiyet haklarının bir değeri vardır.  Her Firma fikri mülkiyet haklarından mali faydalar sağlamayı amaç edinmelidir.

Russell Parr: Fikri mülkiyetler, uyku halindeki maddi, sabit ve maddi olmayan kâr motorunu, güçlü ve kârlı hale getiren bujilerdir. Fikri mülkiyetler bir firmanın sahip olabileceği en güçlü varlıklardır. Yüksek satış fiyatlarının tespit edilmesini sağlayabilirler, pazar payını yükseltebilirler, müşteri sadakati sağlayabilirler ve rakiplere büyük engeller teşkil edebilirler. Derken aslında üç önemli tespiti sunuyor.

  • Fikri mülkiyet, ürünleri gelecekte yüksek fiyattan satmanıza imkân verebilir;
  • Fikri mülkiyet gelecekte maliyetlerden tasarruf yapmanıza imkân verebilir;
  • Fikri mülkiyet, pazarda ürününüze yönelik talebi arttırarak gelecekteki kârı arttırabilir.

 

Fikri mülkiyetler, değerli olma potansiyeline sahip varlıklardır çünkü gelecekte kazanç elde edilmesine veya maliyetlerden tasarruf yapılmasına yardımcı olurlar.

Peki size ait bir sınai mülkiyetin değeri ne kadardır. Tescilli Markalarınızın, Patentlerinizin, Tasarımlarınızın bir ederi, değeri yokmudur. Mutlaka vardır. Bu değeri ölçme yöntemleride vardır.  Şirket/ürün markanızın, MARKA DEĞERLENDİRME yapılarak ve bu değer ilgili mahkemenin onayı alınarak resmileştirilebilir. Geliştirdiğiniz ve buluş niteliği taşıyan ürününüzün değerlendirmesi ile bir fiyat biçilmesi ve bunun resmi kabulü PATENT DEĞERLENDİRME ile yapılabilir. Bahsedilen değerlendirmeler size sadece prestij kazandırmayacaktır. Şirketinizin değeri marka, patent, tasarım tescilinizin değeri kadar artacaktır. Finans sektöründe kredibiliteniz artacak, isterseniz ticari işlerinizde teminat olarak ev, araba yerine sınai mülkiyet tescillerinizi gösterebileceksiniz. Bu yakın gelecekte olacak olan bir ihtimal değil şu an örnekleri mevcut bulunan bir ticari uygulamadır.

                   

Yakın gelecekte değil; ŞİMDİ. Size ait olan Sınai Mülkiyetin değerini bilin ve rekabetin zorlaştığı ticari hayatta bir adımla, hemde kolay bir adımla öne geçin. Çağımız Bilgiyi ve bilginin markalaştığı sınai mülkiyeti paraya çevirme zamanıdır.

Şahin SAMURwhatsapp
Kapat